Elie's Kitchen

Kotlíkový guláš

5. srpna 2018

Guláše přímo miluji a ten kotlíkový obzvlášť. Vždycky mi připomene dětství, kdy nám ho děda připravoval. Miluji tu lehce kouřovou chuť, tu silnou chuť masa s nádechem rajčat.

Co budeme potřebovat

Příprava

Nazačátek je lepší si vše nejdříve nakrájet, abychom se nezdržovali během vaření. Jako první si na hrubo nakrájíme cibuli, je lepsí mít větší kostičky, aby se nám při orestování nepálila. Dále si na kostky nakrájíme maso a barmbory (ty je lepší nakrájet na menší kostičky, aby se z části rozvařily a tím se guláš zahustil). Česnek čepelí nože rozdrtíme a poté nakrájíme na proužky.

Do většího hrnce si dáme olej tak aby se v něm cibuje orestovala ne úplně nasucho a taky v něm neplavala. Orestujeme ji úplně do hněda, ale je potřeba ji pořád hlídat a občas vařečkou promíchat aby se zespod nepálila. Cibule musí být orestovaná do hněda, aby guláš dobře ochutila, ale pozor ať se nespálí to by zhořkla a akorát by kazila chuť. Až bude cibule dostatečně orestovaná přidáme maso, necháme ho zatáhnout. Poté přidáme česnek, protlak, sůl, koření a uzenou papriku, promícháme a necháme koření lehce opražit. Maso by mělo pustit dostatek šťávy, aby se Vám to nepálilo, pokud ne, stačí přidat trochu vody. Nakonec přídáme brambory, feferonku, pivo a plechovku rajčat, dolejeme vodou a necháme pod pokličkou za občasného míchání vařit 2- 2,5 hodiny, aby maso bylo měkké.

Pokud máte možnosti přidat třeba snítku čertvého tymiánu a rozmarýnu můžete je dát spolu s brambory, ale pokud nemáte nevadí není potřeba. Nakonec ochutnáme zda je guláš dostatečně slaný a podle chuti dosolíme. Podáváme s čerstvým chlebem nebo samotný. Guláš je nejlepší nechat odležet do druhého dne. Maso pomalu dojde a bude krásně měkké.

Dobrou chuť.